Det blev förlust för Uppsala Basket mot Södertälje när Basketligan inleddes på torsdagen med den första av sex (!) raka bortamatcher.
Trefaldiga svenska mästarna Södertälje blev för svåra för Uppsala Basket som dock hade ledningen i halvtid och en bit in i den tredje quartern.
Det var en jämn match inledningsvis där Uppsala vann både den första (14-16) och den andra quartern (19-24) och ledde med 33-40 sedan Uppsala gjort 0-5 under den sista halvminuten.
Miek Joseph inleder vändningen för Södertälje genom att först göra en tvåa och minuten senare reducera till 45-46 genom att sätta en trea. Uppsala får problem med sitt skytte och hemmalaget kan göra ett ett poängmässigt ryck från 51-51 till 60-51 på 1.12 och ledde med 63-54 när tredje quartern var slut.
Södertälje fortsatte att sätta sina poäng samtidigt som Uppsala missade sina och hemmalaget går fram till bekväma 74-59 med drygt tre minuter kvar av matchen. Svenska mästarna vinner till slut med 79-66 och Södertälje vinner andra halvlek med totalt 20 poäng.
Poängbäst i Uppsala blev Alexander Lindqvist med 13 poäng, två poäng före både Andreas Person och Odin Lindell. Axel Nordström stod för flest returer, en offensiv och sju defensiva.
I nästa omgång möter Uppsala Jämtland Basket, det blir andra bortamatchen av totalt sex raka som inleder Basketligan med ett minst sagt märkligt spelprogram. Uppsalapubliken får se Uppsala Basket först i den sjunde omgången då man i hemmapremiären tar emot Luleå den 3 november.
Södertälje - Uppsala 79-66 (14-16, 19-24, 30-14, 16-12)
Poängbäst i Uppsala: Alexander Lindqvist 17, Andreas Person 11, Odin Lindell 11.
Publik: 812.