Skriv ut denna sida
"TJ" Jacksons insats var matchens behållning. (Foto: Peter Bohlin) "TJ" Jacksons insats var matchens behållning. (Foto: Peter Bohlin)

Uddlöst Uppsala föll i basketligan

2015-02-13 - 22:52

Uppsala Basket kom inte upp i normal nivå i fredagkvällens "fyrapoängsmöte" mot LF Basket och föll med 76-87 en av få saker som gladde var en glödhet "TJ" som gjorde en historisk dunk.

 

Första quartern var jämn spelmässigt och Thomas Jackson visade redan där att det här skulle bli hans match, med sina 14 poäng var han poängbäst i Uppsala och satte två treor av två och fyra av nio tvåor och var samtidigt hetast i returtagningen.

 

I andra quartern får man inte till skyttet och LF kan gå ifrån till 29-41 men trots att man inte spelar bra i hemmalaget kan man ändå krympa avståndet till 41-46. Dagens största behållning stod Thomas Jackson för när han följde upp ett anfall av Brice Massamba och gjorde en tip-in dunk till hela hallens stora förtjusning.

 

Sen var det slut på det roliga, Uppsala gick inte att känna igen och LF kan gå ifrån och till slut vinna säkert med 76-87 sedan man vunnit den tredje quartern med 16-22 och spelat oavgjort 19-19 i sista.

 

Inför matchen kretsade snacket kring att man skulle skaffa sig ett försprång i tabelltoppen och lämna just LF bakom sig med fyra poäng, istället gick LF Basket upp på samma poäng som Uppsala och förbi på bättre målskillnad.

 

Uppsala ligger på sjätte plats i tabellen istället för på en andra plats som hade varit fallet vid en seger. Det är oerhört jämnt i tabellen med två poängs skillnad mellan sjätte och andra plats samt fyra poäng upp till första platsen.

 

Poäng bäst i Uppsala blev nämnde TJ Jackson med 21 poäng, fem poäng bättre än Anton Gaddefors. Flest returer stod Gaddefors för med 10 stycken varav åtta defensiva.

 

Uppsala Basket - LF Basket 76-87 (22-23, 19-23, 16-22, 19-19)

Poängbäst i Uppsala: Thomas Jackson 21, Anton Gaddefors 16, Rickard Eriksson 12.

Publik: 984

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Slutspel kvartsfinal: Uppsala Baskets säsong är över, man föll i två raka matcher mot Alvik i kvartsfinalen. Lördagens match slutade 61-84 och Uppsala var aldrig riktigt nära.

Superettan: KFUM Uppsala Basket tog på söndagseftermiddagen sin fjärde raka seger i Superettan när man besegrade unga RIG Mark hemma i Upplands Bilforum USIF Arena med 80-69.

Superettan: KFUM Uppsala Basket vann sin tredje raka seger i Superettan när man på torsdagen mötte Ockelbo, segern satt dock långt inne och avgjordes i slutminuterna.

Superettan: Efter förra omgångens storseger mot Wetterbygden stod Norrort från Täby för motståndet för KFUM Uppsala. Gästerna ledde med 10 poäng i halvtid men Uppsala kunde vända och vinna till slut med 92-73.

Basketligan: Uppsala Basket tog sin andra raka seger när man mötte slutspelsklara Umeå Basket i sista omgången av Basketligan. Uppsala stod för en riktigt bra insats och lämnar basketligans finrum med ett minnesvärt avtryck.

Basketligan: Axel Nordström var alldeles för ensam i en tunn trupp för att kunna besegra Jämtland, lagkaptenen låg bakom 31 poäng och stod för 13 returer. Uppsala föll dock med 87-109 och var till slut chanslösa.

Basketligan: Efter fem segerlösa matcher tog Uppsala Basket säsongens första seger mot Nässjö hemma i Fyrishov med 91-78.

Basketligan: Det blev premiärförlust för "nya" Uppsala Basket mot Alvik med klara 55-70 när damernas basketliga startade på lördagen.

Basketligan: Uppsala Basket värvar svenska mästaren Lena Frederiksen från Luleå Basket. Det är klubbens andra nyförvärv, sedan tidigare har man gjort klart med Neramou Jeng från Norrköping.

Basketligan: Uppsala Basket besegrade Umeå hemma i IFU arena med 90-86 på fredagskvällen, därmed håller man slutspelsdrömmen vid liv.