Uppsala Basket hade en segersvit på åtta matcher och gästande Södertälje Kings en svit på sexton, Uppsala imponerade mot mästarlaget och förlängde sin egen svit.
Det var två lag med gott självförtroende och varsin fin segersvit att försvara, Uppsala hade inför fredagens match samlat ihop åtta raka vinster, två fler än det tidigare klubbrekordet. Södertälje har radat upp segrar och de regerande svenska mästarna har sexton raka.
Inför matchen stod det klart att Uppsala skulle få klara sig utan Johan Jeansson och Andreas Person, matchen inleddes riktigt bra av hemmalaget som gick fram till en tidig ledning med 9-0, och när Keith Wright dunkade in 11-3 efter tre minuters spel kändes det att Södertälje skulle behöva vara riktigt bra för att vinna.
Södertälje kom ingenstans under korgen, för där fanns Keith Wright som plockade ner Södertäljes stjärna Assane Sene. Uppsalas försvar under korgen var magnifikt, men lika magnifikt var gästernas skutte utifrån och man plockade sakata men säkert in Uppsalas försprång.
Efter första perioden stod det 25-23 och efter en svängig andra period som slutade 21-21 leder Uppsala i halvtid med två poäng. Uppsala var dock illa ute och låg under med 31-41 efter halva perioden. Man visar dock prov på en härlig moral och sätter tretton raka poäng fram till ledning med 44-41. När halva matchen är spelad har Uppsala en knapp ledning med 46-44.
Den tredje perioden går till Södertälje som återigen ser ut att ha vänt på matchen, Uppsala får lite sämre utdelning på sitt skytte och Södertälje fortsätter att sätta poäng utifrån.
I den sista perioden gör Uppsala ett miniryck i poängprotokollet när man går fram till 74-69 med drygt en minut kvar. Södertälje tvingas att foula Uppsala för att inte tiden ska rinna ifrån dom men Uppsala sätter fyra av sex straffar under den sista halvminuten och vinner till slut med 78-71.
I Uppsala bör laginsatsen framhållas men det går inte att bortse från Keith Wrights insats, han blir poängbäst med 16 poäng och plockar 10 returer, men framför allt så är han en jätte under egen korg tillsammans med Liam Rush och Dee Ayuba.
I Södertälje handlade mycket om John Roberson som gjorde 25 poäng varav fem treor på tio försök. Uppsalas segersvit förlängdes till nio raka segrar vilket är nytt klubbrekord och man går in i kvartsfinalspelet som startar på tisdag, med riktigt bra självförtroende.
Uppsala - Södertälje 78-71 (25-23, 21-21, 14-18, 18-9)
Poängbäst i Uppsala: Keith Wright 16, Mannos Nakos 12, Thomas Jackson 10, Dee Ayuba 10, Stefan Grundberg 10.
Publik: 1 231