Uppsala Basket vann den tredje kvartsfinalen mot LF Basket från Luleå med 76-72.
Uppsala gick tidigt upp i ledningen och höll sedan LF bakom sig. Det var först i slutet av matchen som det blev riktigt spännande. Med 1.35 kvar var försprånget nere på endast tre poäng. Johan Jeansson fick chansen med två straffkast men missade bägge. Istället satte LF två straffkast i efterföljande anfall och skillnaden var då bara en poäng.
Nu var det Nnamakas tur från strafflinjen och där visade han upp en otrolig kyla och satte sina skott. Med 24 sekunder kvar drog LF´s stjärna Dugat på sig en offensiv foul, ett omdiskuterat domslut. I anfallet efter kom nästa tveksamma domslut när TJ blev avblåst för han höll i bollen för länge (five second violation). LF bjöds därmed tillbaka in i matchen.
Uppsala spelade ett aggressivt försvarsspel vilket stressade Dugat till ett svårt avslut och istället för en kvittering kunde Grundberg ta returen på hans missade skott. LF blev tvingade att foula för att få ett stopp i spelet. I efterföljande straffkast kunde Grundberg sätta ett av dem och Uppsala ledde med fyra poäng. Matchen var avgjord och Uppsala kunde återigen ta ledningen i matchserien.
Johan Jeansson hade en rätt tuff kväll men var nöjd med lagets insats.
-Vi spelade mycket aggressivt i försvaret och rörligare i anfallet. Det var skönt att vi vann och det var det viktiga, vi följde vår gameplan näst intill.
Innan matchen fick Keith Wright pris som Baskeligans bästa center. Detta följde han upp med en strålande insats och tillsammans med TJ Jackson och Nnamaka låg de bakom det mesta i Uppsalas spel.
Justin Robinson var tvungen att bryta matchen med en befarad fotskada. Han haltade ordentligt och hans medverkan i söndagens match känns tveksam.
Poäng Uppsala Basket: Jackson 20, Nnamaka 18, Eriksson 10, Wright 7, Jeansson 7 och Nakos 7
Publik: 1651