Sirius tog sin första seger för säsongen hemma på Studenternas IP på lördagen och det var en seger med mersmak som förde tankarna tillbaka till den gamla "rysstiden" med Sergeij Lomanov i laget.
Redan i den första matchminuten var Ilja Grachev igenom men stoppades regelvidrigt och Mattias Hammarström satte 1-0 på den efterföljande straffen. Ljusdal kunde dock kvittera till 1-1 i den åttonde minuten men sedan var det slut på det roliga för gästerna.
Sirius spelar ut sitt fulla register och matchens tremålsskytt Mattias Hammarström sätter 2-1 och Robin Olsson 3-1 innan årets delikatess kommer som leder fram till 4-1. Det är totalbandy som startar redan vid mittplanen, efter två snygga bollsläpp varav ett bakom ryggen av Robin Olsson kan Ilja Grachev sätta 4-1.
Grachevs mål förde för ett tag tankarna till den tiden då Sirius stjärnor hade namn som Vitalij Anufrienko och Sergeij Lomanov. Ljusdal hade ingenting att sätta emot ett rappare och passningsskickligare hemmalag som dessutom krympte ytorna för Ljusdal i egen zon föredömligt.
I andra halvleken kan Sirius gå fram till 6-1 efter mål av Robin Olsson och Mattias Hammarström och även om Ljusdal reducerar på hörna till 6-2 i den 55:e minuten så var det uppgivet hos gästerna.
Det fanns mycket positivt att lyfta fram i dagens Sirius, men lyckan att få sätta sitt första elitseriemål är kanske större än att ta säsongens första hemmaseger. Johannes Camilton sätter nämligen sitt första elitseriemål när han tar emot ett långt utkast från Kimmo Kyllönen som var strålande i målet i dagens match. Camilton sätter 7-2 och Jakob Jenefeldt fastställer slutresultatet till 8-2 med tio minuter kvar.
Som sagt, det fanns mycket positivt att lyfta fram från dagens match, förutom det som redan nämnts så stod Kimmo Kyllönen för strålande insatser, bland annat noterades ett par riktigt fina benparader samt en straffräddning...och såklart, hans assist till Camiltons mål. Vi fick se "ryssbandy" och några läckra mål, bland annat ett läckert volleymål av Mattias Hammarström.
Sirius - Ljusdal 8-2 (4-1)
Sirius mål: Mattias Hammarström 3, Robin Olsson 2, Jakob Jenefeldt, Johannes Camilton, Ilja Grachev.
Publik: 758