Under lördagen spelades en träningsmatch mellan Unik och Kalix i Relitahallen. En match som uppsalalaget kunde vinna med 6-4 efter bland annat tre mål av Erik Vikholm.
Erik Vikholm hade en bra dag och gjorde tre mål för sitt Unik, han inledde målskyttet genom att göra 1-0 i den femte minuten och stod även för 4-1 och 6-3. Efter halva matchen var ställningen 4-2 och spelande tränaren Erik Sundin var också lyckosam med ett mål och tre assist under matchen.
När fem minuter spelats av andra halvleken får Kalix kontakt då Erik Olovsson reducerar till 4-3. Unik gör dock ett resultatmässigt ryck och går fram till 6-3, matchen slutar 6-4 och Unik tar en rättvis träningsseger.
Erik Sundin blir poängbäst med ett mål och tre assist men Erik Vikholm blir bäste målgörare med tre mål. Övriga målskyttar för Unik blev Max Engqvist och Jens Wikström.