Sirius Bandy gjorde vad som krävdes för att hålla sig kvar i Elitserien även nästa säsong. Man vann borta mot Nässjö med 1-2 i en inte allt för underhållande tillställning.
Med en omgång kvar står det klart att Sirius kommer att spela Elitseriebandy även nästa säsong. På fredagskvällen gjorde man nämligen vad som behövdes för att säkra platsen inför den sista omgången som spelas på söndag.
Det blev Viktor Broberg som blev Sirius matchvinnare i den målsnåla tillställningen. Först gjorde Broberg 0-1 efter framspelning från Patrik Eidenert i den 20 minuten, sedan fastställde Victor Lundberg slutresultatet till 1-2 på övertid, framspelad av Broberg.
Det såg länge ut som att matchen skulle sluta oavgjort 1-1 vilket också hade räckt för att klara avancemanget då Kalix besegrade Tillberga med 7-3 och även fixade sitt eget avancemang till nästa säsongs elitserie.
Söndagens avslutade match mellan Sirius och Tillberga blir alltså betydelselös, likaså metchen mellan Kalix och Nässjö.
Nässjö - Sirius 1-2 (0-1)
Sirius mål: Viktor Broberg, Victor Lundberg.
Publik: 436