Fel
  • JUser: :_load: Det går inte att ladda användare med ID: 985
Skriv ut denna sida
Pierre Roos förlänger sitt kontrakt med Sirius. (Foto: Annette Bohlin) Pierre Roos förlänger sitt kontrakt med Sirius. (Foto: Annette Bohlin)

Sirius förstärker och förlänger

2013-04-09 - 19:33

Sirius Bandy har gjort klart med tre nyförvärv inför den kommande säsongen. Sedan har även Pierre Roos förlängt sitt kontrakt med föreningen.

De tre spelarna är Robin Olsson, Viktor Lundberg och Daniel Sandberg. Sedan har även rutinerade Pierre Roos skrivit på för ytterligare en säsong för Sirius. 

Robin Olsson kommer närmast från Örebro men har även Elitserierutin från spel med Villa-Lidköping. 23-åringen har spelat i både P17- samt P19 landslaget.
– Han är genombrottsfarlig är bra på skridskorna och har bra speluppfattning, säger sportansvarige Mats Söderman till föreningens hemsida..

 

Från Falun har Sirius värvat 20-årige Viktor Lundberg.
– Han är stark, har blick för spelet och är jättebra som ytterhalv, men kan även användas som mittfältare, fortsätter Söderman.

 

Den tredje spelaren är Daniel Sandberg, 23 år, från HaparandaTornio.
– Ett fysiskt praktexemplar. Han är genombrottsstark och brukar ordna många straffar för sina lag. Han gjorde en hel del poäng för Haparanda.
Sandberg kan användas släpande forward eller som offensiv mittfältare.


– Det som kännetecknar alla tre är att de är ruskigt bra skridskoåkare och att de älskar sporten, säger Söderman till Sirius hemsida.

 

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Slutspel: Sirius fick bästa tänkbara start i SM-slutspelets åttondelsfinal när man besegrade Broberg/Söderhamn med klara 8-2, bakom siffrorna döljer sig två tremålsskyttar i Samuel Heeger och Ted Bergström.

Elitserien: Sirius har inte besegrat Villa Lidköping på över tio år. Redan efter 17 minuters spel i fredagkvällens möte ledde gästerna med 3-0 och Sirius hade inte haft ett enda skott på mål.

Elitserien: Sirius besegrade Vetlanda i lördagens "streckmatch" med förkrossande 6-0 i kampen om slutspel, stor matchvinnare blev målvakten Anton Andersson som räddade 13 skott på mål.

Elitserien: Sirius Bandy föll med 4-5 mot Sandviken i fredagens elitseriepremiär, matchen avgjordes med tio minuter kvar av andra halvleken på straff för gästerna.

SM-finalen: Det blir ingen ny publikfest när bandyns SM-finaler ska avgöras i Uppsala. Det står klart sedan beslut tagits att man skall spela finalerna utan publik.

Kval: Sirius bandys avgörande match i kvalet till Elitserien på söndag flyttas från Studenternas IP och spelas enligt regeringsdirektiv med begränsat antal åskådare.

Elitserien: Vinst eller oavgjort hade räck för fortsatt spel i Elitserien nästa säsong, men Sirius var chanslösa mot Vänersborg som vann säkert med 4-1.

Elitserien: Sirius har inte besegrat Edsbyn i Elitserien sedan februari 2010, på söndagen såg uppsalalaget ut att gå mot en ny förlust men lyckades vända ett tvåmålsunderläge till oavgjort 2-2.

Elitserien: Sirius är sedan tidigare helt klara för nytt kontrakt i Elitserien kommande säsong och jagar nu en slutspelsplats. På söndagen blev det dock förlust mot Vetlanda.

Elitserien: Sirius stod för säsongens bästa insats när man mötte Hammarby hemma på Studenternas under torsdagen. Men ledningen med 3-1 förbyttes till en förlust med 3-5 där gästerna gjorde tre mål i slutskedet.