Skriv ut denna sida

SD nekas sända radioreklam

2013-07-23 - 13:42

Sverigedemokraternas kommunförening i Uppsala kommun nekas sända politisk reklam i den lokala kristna närradiokanalen Premier Radio.

 

Till en början var radiokanalen positiv till upplägget enligt Sverigedemokraterna, varpå en överenskommelse ingicks mellan båda parterna och en offert erbjöds partiet.

 

Efter att Premier Radio hållit styrelsemöte i juli månad meddelades dock att SD inte skulle få sända någon politisk reklam inför kyrkovalet. Beskedet lämnades av ordföranden Roland Grahn, själv tidigare kristdemokratisk politiker, och vice ordföranden Mariette Manktelow.

 

Däremot kommer andra politiska inslag som redan varit inplanerade att få sändas. Sverigedemokraternas Stefan Söder menar att de hade en klar och tydlig överenskommelse om att få sända politisk reklam, men nu väljer man att bojkotta SD.

– Det är sorgligt att Premier Radio väljer att ta politisk ställning mot Sverigedemokraterna. Det är en tråkig utveckling och visar bara hur rädd man är för att fler kristna väljare ska vända sig till oss, säger Stefan Söder, toppnamn för Sverigedemokraterna i kyrkovalet till kyrkomötet och Uppsala stiftsfullmäktige.

 

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Samtidigt som miljöaktivisten Greta Thunberg talade i Kungsträdgården i Stockholm hade ett 20-tal ungdomar samlats på Forumtorget i Uppsala under fredagen för att minifestera miljökampen.

Från måndagen den 20 augusti kommer distriktssköterskemottagningen i Morgongåva att återuppta sin verksamhet efter en längre tids stängning.

På grund av det stora intresset för det allsvenska fotbollslaget Dalkurds flytt till Uppsala bjuder nu Uppsala Kommun in till ett uppföljningsmöte på måndag.

I juni fattade idrotts- och fritidsnämnden beslut om att starta en Fritidsbank tillsammans med Upplands idrottsförbund och Region Uppsala. Tanken med banken är att alla kan låna idrotts- och fritidsutrustning gratis. Insamlingen pågår 10-20 augusti i Gränbystaden.

Det gick lugnt till på Sverigedemokraternas torgmöte när man talade om sin kriminalpolitik och ett allt hårdare klimat i Uppsala med bilbränder, stenkastning och andra oroligheter under senare tid.

På torsdag den 28 april kommer Sverigedemokraterna att hålla torgmöte i Uppsala med anledning av de tidigare händelserna med stenkastning, bränder och skottlossning i Uppsala.

Gatu- och samhällsmiljönämnden kommer besluta att tjänstemän vid enheten för särskild kollektivtrafik ska få genomföra kvalitetsgranskningsresor med färdtjänst i samband med tjänstresor. Syftet är att få bättre kunskap om hur resorna fungerar och bidra till kvalitetssäkring av resor med särskild kollektivtrafik, färdtjänst.

Akademiska sjukhuset väntas att göra ett underskott på 200 miljoner kronor för 2015, detta rapporterar produktionsstyrelsen efter sitt möte på på tisdagen.

Förslaget till bygge av nya sportarenor i Uppsala presenterades vid en pressträff idag. Det innebär en årlig kostnad på 40 miljoner kronor och en sammantagen kostnad på 560 miljoner.

Landstinget bromsar delar av projektet att uppföra en ny vårdbyggnad på Akademiska sjukhuset under två månader. Det beslutade landstingsstyrelsen under tisdagen.