I helgen kan den som är förtjust i retrokulturen besöka Vintagefestivalen som arrangeras för första gången i Uppsala.
Det är Retroarmen, en förening inom "Vi unga" som planerat för festivalen sedan ett halvår tillbaka och man har fått ihop ett imponerande program med allt från kläder och smycken till böcker, vinyl workshops och föreläsningar.
Festivalen pågår mellan klockan 11,00-17,00 både lördag och söndag och platsen är Kulturoasen i Hågaby strax utanför Uppsala centrum.
På programmet står bland annat föreläsningar av Modisten Marika Smith och Margareta Backström Öberg från Lata Pigan. Smith visar en del av sin samling vintage-damhattar och föreläser bland annat om vett och etikett kring huvudbonader. Backström Öberg berättar om modets historia under åren 1890-1990 samt hur tillverkningen av kläder har förändrats genom tiderna.
Besökaren kan också titta in i Pia Rydbergs syverkstad, den som har gamla plagg ligger i garderoben som man inte använder kan ta med sig och ge dem en makeover hos Pia som driver märket "Piloo - old is new". Men det finns givetvis också en mängd utställare som säljer retrosaker och kläder m,m.
Det kommer att genomföras två modevisningar båda dagarna och dessutom kommer Kent Wennman Rockabilly Trio att bjuda på musik från Kulturoasens scen. Den som är nyfiken på vad vintage och retrokultur är bör inte missa den här festivalen.