Skriv ut denna sida
Annelie Larsson och Lykke Karlsson planerar alternativ jul. (Foto: Peter Bohlin) Annelie Larsson och Lykke Karlsson planerar alternativ jul. (Foto: Peter Bohlin)

Arbetar för alternativ jul på Uplands Nation

2013-12-06 - 11:36

Just nu pågår arbetet för fullt med att planera ”Jul på Uplands” – Nationens alternativa julfirande för de som inte firar med familjen, eller kanske inte har någon familj att fira med.

 

Det var två studenter som drog igång julfirandet 1968, och sedan dess har det blivit en tradition att bjuda in till en jul för dem som inte har någon att fira med, eller inte har råd.
- Vi öppnar dörrarna för alla som vill komma hit och fira jul, antingen är det folk som är ensamma eller inte har råd, eller om man är student och inte har möjlighet att åka hem till familjen, berättar Lykke Karlsson.

 

24-årige Lykke Karlsson och 29-årige Annelie Larsson ansvarar för årets ”Jul på Uplands”. Tillsammans med ytterligare cirka 20 volontärer har dem ansvaret för att samla in nödvändiga medel och varor för verksamheten samt se till att allting fungerar.

- Vi behöver mat, dryck, fika och pengar. Men störst behov har vi att få in mat, sen kommer det förmodligen inte att räcka berättar Lykke som vet att man kommer att behöva köpa till det som behövs.

 

All ledig tid

Tillsammans lägger de två ner all sin lediga tid för att planera nationens julverksamhet, de ringer runt till olika företag och andra som har varit med tidigare och skänkt pengar, mat eller presenter.

 - Jag engagerade mig för första gången förra året, och tyckte det var fruktansvärt kul att ge andra en jul, många var tacksamma för det man gjorde. Det var också kul att se hur mycket privatpersoner och företag skänkte, det kommer in barn med sina gamla leksaker för att donera till andra barn, berättar Annelie.

 

Just den här dagen när vi på Uppsalanyheter träffar Lykke och Annelie skall man ha ett uppstartsmöte för hela gruppen av volontärer.
- I nuläget är vi ett 20-tal personer som jobbar med det här, berättar Annelie som dock tror att gruppen egentligen kommer att bestå av flera när man drar igång efter kvällens möte.

 

Ideellt utan egen vinning
Alla involverade jobbar helt ideellt utan någon egen vinning och för Annelie är det en självklarhet att göra detta.
- Sedan min mamma dog för nio år sedan har det inte varit någon riktig ordning på julfirandet i vår familj. Här på Uplands kan jag vara med och göra julen precis som jag vill ha den tillsammans med alla som kommer hit.

 

Förra året kom det cirka 750 gäster på julafton och cirka 660 på juldagen, för att kunna få ihop allting så krävs det ett enormt arbete.
- Vi är beroende av penninggåvor och bidrag som mat, kläder, julklappar. Många företag ställer upp och hjälper oss med mycket men det är inte säkert att det räcker, säger Lykke.

 

Kan man inte skänka mat eller julklappar så kan man sätta in en penningåva på Uplands Nations julkonto, alla bidrag behövs och är enormt uppskattade, berättar Lykke och Annelie avslutningsvis.

 

För kontakt: E-post: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Bankgiro: 230-4319 (märk gåvan med ”jul”)

 

Nationen har öppet på julafton och juldagen mellan 12.00 – 22.00 alla är välkomna!

 

 

 

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Torsdagen den 13 maj uppmättes den sjunde högsta temperaturen för veckan någonsin vid mätstationen Uppsala Flygplats. Även veckan som helhet var varmare än normalt.

 

Corona: Den senaste veckan har 560 nya fall av Covid-19 bekräftats i Uppsala län, det är ungefär samma nivå som under den föregående veckan. Flest nya fall i länet just nu finns i Östhammar.

I mitten av mars fick taxiföraren Anette Svensson frågan om hon kunde tänka sig att köra en av företagets coronabilar. Det var aldrig någon tvekan och sedan en månad tillbaka kör hon bara coronakunder.

Sent på lördagsnatten avvisades en person sedan denne plockat mat ur restaurangens sopor och värmt i micron.

Det första fallet av coronavirus bekräftades under torsdagkvällen av Region Uppsala. En patient vårdas nu på Akademiska sjukhuset.

I år firar barn- och ungdomsorganisationen 4H 100-årsjubileum. I samband med den nationella 4H-dagen den 15:e september väljer därför Uppsala 4H att bjuda in till en riktig familjefest i lantlig miljö på Gränby 4H-gård. Vi på Uppsalanyheter tog kontakt med två av arrangörerna för att ta reda på vad det är som gör 4H speciellt och varför just du ska fira 100-årsjubileet där!

Li Bennich-Björkman, författare och skytteansk professor i vältalighet och statskunskap vid Uppsala universitet får årets Disapris. Hon tilldelas priset för sin senaste bok där hon undersöker olika existentiella dimensioner av att leva i exil.

I helgen firades World Beard Day i Stockholm för fjärde året i rad med en storslagen skäggfest, den största i Europa. Bland vinnarna märktes bland annat Uppsalabon Tobias Lindroth som vinnare i klassen "Best Tight Beard".

Hur uppstår antibiotikaresistens? I en ny artikel i Journal of Biological Chemistry visar forskare från Uppsala universitet hur ett bakterieenzym kan lära sig att inaktivera olika antibiotikamolekyler genom att mutera.

Det råder under söndagen totalt stopp för samtliga ULs regionbussar i Uppland efter problem med chaufförernas nödlarm.