Skriv ut denna sida
Tre Pizzerior tävlar om titeln "Uppsalas bästa". (Fotomontage: Peter Bohlin) Tre Pizzerior tävlar om titeln "Uppsalas bästa". (Fotomontage: Peter Bohlin)

Tre pizzerior tävlar om titeln "Uppsalas bästa"

2013-12-05 - 02:21

Tre pizzerior tävlar om att bli "Uppsalas bästa pizzeria" i den prestigefulla tävlingen som anordnas av OnlinePizza, resultatet baseras på kundernas betyg.

 

OnlinePizza.se med över 1000 anslutna restauranger utser varje år Sveriges bästa pizzerior. Resultatet baseras på kundernas betyg de ger när de beställer maten via nätet. I Uppsala tävlar Bergsbrunna pizzeria, Pizzeria Shima och Pizzeria Silvana  om den prestigefulla titeln Uppsalas bästa pizzeria.

 

I Uppsala finns det 27 restauranger anslutna till OnlinePizza.se. Tillsammans hanterar de nära 70 000 beställningar via nätet och smartphones per år och det är kundernas betyg som avgör vilken pizzeria som slutligen kammar hem priset.

 

De tre pizzerior som har högst betyg och tävlar om priset är:

 

Dessa tre pizzerior ligger i topp bland OnlinePizza.se’s kunders betyg. Betygen mäts hela december ut och vinnaren koras slutligen i mitten av januari.

– December är en intensiv pizzamånad. Våra restauranger har mycket att göra, det är många som passar på att beställa hem pizza för att hinna med julstöket. Månaden avslutas med årets mest intensiva pizzadag, nyårsdagen, säger Anders Signell, VD för OnlinePizza.se

 

Regler för att kvalificera
Restaurangen måste ha varit ansluten till OnlinePizza i minst sex månader samt haft ett visst antal omdömen som når upp till en ratio mellan betyg och omdömen gentemot stadens snitt.  Detta är för att höja kvaliteten då resultatet skulle bli missvisande om en restaurang som hade till exempel endast ett omdöme med och med det högsta snittbetyg vann tävlingen.

 

Snittet varierar från stad till stad. Att vara finalist innebär att man är i topp tre i sin stad just nu, men alla restauranger, finalist eller ej, kan fram till den 31 december fortsätta att kämpa upp sitt betyg. Är en restaurang då väldigt nära gränsen så kan dessa i praktiken gå om redan utsedda finalister.

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

För sex år sedan började Uppsalabon Firaz Anik att arrangera hälsoresor för svenska patienter till Istanbul. Svenska män och kvinnor som ville göra hårtransplantationer reste till Turkiet, nu sex år senare utvecklar Firaz verksamheten tillsammans med brodern Ferhat Anik och flyger in läkare till Sverige.

Nyårsdagen är den dag på året då Uppsalaborna äter mest pizza. En tradition som gör att pizzabeställningarna ökar med 300 procent jämfört med en vanlig söndag. Favoriten är Vesuvio, enligt en undersökning från Onlinepizza, som visar på årets mest populära pizzor.

Årets "Black Friday" är större och mer omfattande än någonsin och flera affärskedjor slår försäljningsrekord, de produkter som efterfrågats mest av uppsalaborna är teknikprodukter. Här är listan med de tio mest efterfrågade artiklarna i Uppsala.

I måndags den 4 september tillträdde Uppsala Konsert & Kongress nya konferenschef Gabriella Gullberg. Det var många sökande till tjänsten men valet föll alltså på projektledaren Gullberg som redan fanns i organisationen.

I fredags hade Fazer Food&Co smygpremiär som första och enda restaurang i Segerstedtshuset, i dag måndag öppnade restaurangen "på riktigt".

I början av augusti tar Daniel Eriksson och Anders Stenström över Restaurang Domtrappkällaren som nya krögare och de är inte några nykomlingar i Uppsalas restaurangvärld.

Just nu byggs kontorsytor om 3 000 kvm med planerad inflyttning 2018. I förlängningen planeras det för ytterligare 7 000 kvm moderna kontorslokaler med god tillgänglighet, parkering och närhet till handel och service.

Stjärnföretagaren 2016 är tävlingen som avgörs i 14 städer i Sverige, och nu har årets vinnare i Uppsala korats. Vinnare blev Lisa Larsson på Bröllopspodden i Uppsala – som fick motta priset när Sveriges största företagarturné och evenemanget Stjärnföretagarens 15 hemligheter besökte Uppsala.

På onsdagseftermiddagen samlades unga egna företagare på Vaksala torg för marknad med sina RS-företag (RS = Roligaste Sommarjobbet). Stämningen var mycket god trots hårda vindar som blåste in över torget.

Närmare 450 nya lägenheter kommer att byggas i Gränbystaden Uppsala, första spadtaget för satsningen togs idag vid lunchtid av bland annat kommunalrådet Erik Pelling (S).