Kooperativa förbundets fastighetsbolag KF Fastigheter AB avyttrar sju stora handelsplatser, en av dessa är Coop Boländerna i Uppsala.
Köpare till de sju handelsplatserna är Starwood, ett privat USA-baserat företag med fokus på den globala fastighetsmarknaden. Utöver handelsplatsen i Boländerna köper man även Bromma Blocks och Arninge i Stockholm, Jägersro i Malmö, Bäckebol i Göteborg, Tuna Park i Eskilstuna och Weibullsholm i Landskrona.
Köpeskillingen uppgår enligt uppgift till 3,9 miljarder kronor, försäljningen är ett led i KFs strategi att renodla verksamheten till dagligvarukedjan Coop och relaterade verksamheter.
– Vi är mycket nöjda med att denna affär som vi jobbat med en tid nu är i hamn. Starwood är en stark och kompetent köpare av tillgångar i detaljhandeln, som har de resurser som krävs för att fortsätta att utveckla handelsplatserna. Affären är ett viktigt led i vår strategi att fokusera på Coop och ta oss an den tuffa konkurrensen på dagligvarumarknaden på ett ännu bättre sätt. Vi frigör kapital för Coops fortsatta utvecklingsresa, säger Johnny Capor, tf vd och koncernchef för KF och Coop.
Pengarna som försäljningen genererar skall användas för den fortsatta utvecklingsresan, man kommer att intensifiera arbetet med nyetablering av butiker, utveckling av befintliga butiker och avveckling av olönsamma butiker, enligt Johnny Capor.