Det råder stor brist på gode män i Uppsala kommun, genom informationsträffar under hösten hoppas överförmyndaförvaltningen att man ska få fler att anmäla sig.
Cirka 80 nya gode män är målet när Överförmyndarförvaltningen under hösten ordnar informationsträffar runt om i länet. Om två dagar, den 28 augusti finns man på plats i Gränby centrum mellan 14.00-16.00 för att berätta om uppdraget som gode man.
Idag finns drygt 1500 gode män i kommunen och behovet är stort för personer som av olika anledningar inte klarar att sköta sin ekonomi och till exempel myndighetskontakter, skriver Uppsala kommun i ett pressmeddelande.
- En god man gör en viktig samhällsinsats, säger Ida Hellrup som är chef för överförmyndarförvaltningen. Många gode män vittnar om glädjen det ger att kunna hjälpa – man gör verkligen skillnad för en medmänniska.
Förutom fredagens informationsträff på Gränby centrum kommer informationsträffar att ske bland annat på Uppsala stadsbibliotek.
- En bra god man ska vara intresserad av vardagsekonomi, vara allmänbildad, ha tid att hjälpa en annan människa och tycka om människor, säger Ida Hellrup som gärna ser fler unga, till exempel studenter bland sina gode män och personer som talar fler språk än svenska.