Ett fyraårigt barn har förts till sjukhus efter ett drunkningstillbud på Fyrishovs badanläggningen, personal på plats gav hjärt- och lungräddning i väntan på ambulans.
Det var vid 15.30-tiden i eftermiddags som UNT.se först skrev om att det skett ett drunkningstillbud på Fyrishov och att det pågick hjärt- och lungräddning vid bassängkanten. Vid 17-tiden har Polisens presstalesperson Christer Nordström och driftansvarige på Fyrishov Kent Eriksson uttalat sig om olyckan till SVT Uppsala.
- Vi samlar ihop personalen för ett krismöte, säger Kent Eriksson till SVT Uppsala och fortsätter med att man har haft ett allvarligt tillbud och är trötta. På frågan om hur allvarligt tillbudet är svarar Kent "Mycket allvarligt" till SVT Uppsala.
Enligt uppgift ska tillbudet ha skett runt klockan 15:15 och personalen gav livräddande behandling vid bassängkanten tills ambulans kom till platsen.
- I och med att vi har ett drunkningstillbud och en har förts till sjukhus, så skickar vi en patrull dit, säger Christer Nordström, presstalesperson vid polisen i Uppsala län.
Enligt polisens vakthavande befäl Torbjörn Kalrsson befinner sig fyraåringen på intensiven och andas själv.