Skriv ut denna sida
En död i drunkningsolycka vid Skarholmen. (Foto: Peter Bohlin) En död i drunkningsolycka vid Skarholmen. (Foto: Peter Bohlin)

En person död i drunkningsolycka

2014-10-01 - 22:46

På mindre än en vecka har tre personer drunknat i trakterna kring Uppsala, för några dagar sedan drunknade två personer i Valloxen utanför Knivsta och idag fann man en person i Ekoln vid Skarholmen.

 

I söndags kantrade en båt i sjön Valloxen utanför Knivsta, av de fyra männen som befann sig i båten druknade två, de övriga två kunde ta sig in till land på egen hand.

 

Idag vid lunchtid skedde ytterligare en drukningsolycka. En person ska ha hört en annan person ropa på hjälp vid Skarholmen i sjön Ekoln. Det var vid 13-tiden som personen larmade räddningstjänsten som hittade en person i vattnet.

 

Personen fördes till Akademiska sjukhuset där man konstaterade att han var död.

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

En man i 25-årsåldern vägrade att stanna för en polispatrull i Boländerna på tisdagskvällen, men efter ett kortare förföljande tappar föraren kontrollen av fordonet och kunde gripas.

Två bilar har kolliderat på E4 i norrgående riktning på tisdagsmorgonen, enligt initiala uppgifter skall båda bilarna ha haft sommardäck.

Två skadade personer anträffades på torsdageftermiddagen utomhus på två olika platser, efter utredning har tre personer gripits, bland annat de skadade männen som är misstänkta för mordförsök.

Polis larmades till en adress i Kvarngärdet vid 19:25 på torsdagskvällen sedan en person påträffats med stickskador.

Flera personer har gripits efter en skottlossning i Gränby på måndagseftermiddagen. Första larmet kom till polisen vid 15-tiden och vittnen ska ha sett skjutningen.

En bilist i 30-årsåldern misstänks för drograttfylleri sedan han kontrollerats av polis i höjd med Stenhagen.

En man greps på söndagseftermiddagen efter en kortare språngmarsch i Boländerna för stölder i flera butiker.

Den man som anträffades allvarligt knivhuggen på Slottsgränd natten mot lördagen uppges ha avlidit under måndagen av sina skador. 

En cyklist och en mopedist hamnade i handgemäng på en cykelbana i Stadsparken, händelsen resulterade i att båda anmälde varandra för misshandel.

En man i 25-årsåldern stoppades och bötfälldes efter en biljakt i mycket hög hastighet på E4 under fredagskvällen.