Skriv ut denna sida
14-åringarna stoppades av polisens spikmatta. (Foto: Peter Bohlin, arkiv) 14-åringarna stoppades av polisens spikmatta. (Foto: Peter Bohlin, arkiv)

14-åringar i stulen bil stoppad av spikmatta

2014-06-22 - 20:50

Polisen i Uppsala stoppade tre ungdomar i en stulen bil som var på väg in i Uppsala, bilen som ungdomarna färdades i stals i Tärnsjö.

 

Två pojkar och en flicka, samtliga 14 år gamla stoppades av Uppsalapolisens spikmatta strax utanför Uppsala tidigt på söndagsmorgonen. Bilen som ungdomarna färdades i stals samma natt i Tärnsjö cirka fem mil norr om Uppsala.

 

Enligt uppgift ska pojkarna ha stulit bilen som en av dem körde, på vägen hämtades flickan upp och färden fortsatte mot Uppsala.

 

När polisen upptäckte bilen och försökte stoppa den ska föraren ha försökt att preja polisbilen, man vägrade flera gånger att stanna för polisen som till slut valde att använda en spikmatta.

 

Polisens spikmatta fick stopp på den vingliga färden och ungdomarna kunde gripas. Pojkarna är misstänkta för bilstöld samt en av dom även för vårdslöshet i trafik.

 

Ingen ska ha kommit till skada i samband med ingripandet.

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

En man i 25-årsåldern vägrade att stanna för en polispatrull i Boländerna på tisdagskvällen, men efter ett kortare förföljande tappar föraren kontrollen av fordonet och kunde gripas.

Två bilar har kolliderat på E4 i norrgående riktning på tisdagsmorgonen, enligt initiala uppgifter skall båda bilarna ha haft sommardäck.

Två skadade personer anträffades på torsdageftermiddagen utomhus på två olika platser, efter utredning har tre personer gripits, bland annat de skadade männen som är misstänkta för mordförsök.

Polis larmades till en adress i Kvarngärdet vid 19:25 på torsdagskvällen sedan en person påträffats med stickskador.

Flera personer har gripits efter en skottlossning i Gränby på måndagseftermiddagen. Första larmet kom till polisen vid 15-tiden och vittnen ska ha sett skjutningen.

En bilist i 30-årsåldern misstänks för drograttfylleri sedan han kontrollerats av polis i höjd med Stenhagen.

En man greps på söndagseftermiddagen efter en kortare språngmarsch i Boländerna för stölder i flera butiker.

Den man som anträffades allvarligt knivhuggen på Slottsgränd natten mot lördagen uppges ha avlidit under måndagen av sina skador. 

En cyklist och en mopedist hamnade i handgemäng på en cykelbana i Stadsparken, händelsen resulterade i att båda anmälde varandra för misshandel.

En man i 25-årsåldern stoppades och bötfälldes efter en biljakt i mycket hög hastighet på E4 under fredagskvällen.