Skriv ut denna sida

Nattliga bränder i Sävja och Gottsunda

2013-08-15 - 02:26

Natten mot torsdagen har brandkåren blivit kallade till två bilbränder i Sävja och Gottsunda, enligt uppgifter i skrivande stund skall det även brinna i Valsätra.

 

Den första branden skedde på Gotlandsresan i Sävja, en mindre skåpbil har blivit förstörd i en brand och minst ett par bilar ytterligare har blivit skadade i samband med branden.

Det har även brunnit i två bilar på Flöjtvägen i Gottsunda, dessa bränder skall ha startat bara en kort stund efter branden på Gotlandsresan. Strax efter 1,30 fick polisen in ett nytt larm om en bilbrand på Linrepevägen, polisen har ökat sin bevakning i de drabbade områdena, ingen misstänkt finns dock för bränderna.

 

Innan natten var över stacks även ett soprum i brand på Peterson bergers väg.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

En man i 25-årsåldern vägrade att stanna för en polispatrull i Boländerna på tisdagskvällen, men efter ett kortare förföljande tappar föraren kontrollen av fordonet och kunde gripas.

Två bilar har kolliderat på E4 i norrgående riktning på tisdagsmorgonen, enligt initiala uppgifter skall båda bilarna ha haft sommardäck.

Två skadade personer anträffades på torsdageftermiddagen utomhus på två olika platser, efter utredning har tre personer gripits, bland annat de skadade männen som är misstänkta för mordförsök.

Polis larmades till en adress i Kvarngärdet vid 19:25 på torsdagskvällen sedan en person påträffats med stickskador.

Flera personer har gripits efter en skottlossning i Gränby på måndagseftermiddagen. Första larmet kom till polisen vid 15-tiden och vittnen ska ha sett skjutningen.

En bilist i 30-årsåldern misstänks för drograttfylleri sedan han kontrollerats av polis i höjd med Stenhagen.

En man greps på söndagseftermiddagen efter en kortare språngmarsch i Boländerna för stölder i flera butiker.

Den man som anträffades allvarligt knivhuggen på Slottsgränd natten mot lördagen uppges ha avlidit under måndagen av sina skador. 

En cyklist och en mopedist hamnade i handgemäng på en cykelbana i Stadsparken, händelsen resulterade i att båda anmälde varandra för misshandel.

En man i 25-årsåldern stoppades och bötfälldes efter en biljakt i mycket hög hastighet på E4 under fredagskvällen.