Det har varit en stökig lördag i Uppsala, med nya beskjutningar, singelolycka, drograttfylla och personrån.
Två personer har amnält till polisen att man har blivit beskjutna på lördagen. Det var vid Östra Ågatan invid Islandsbron som man skall ha blivit beskjutna av ett så kallat softair vapen. Polisen har hört en 19 årig man som anträffats vid platsen med ett likadant vapen men är inte misstänkt för brottet. Polisen söker nu vittnen till händelsen.
Drograttfylla på LV255 och bråk i Sävja
På länsväg 255 vid Säby stoppades en personbil strax före 20-tiden. Föraren av bilen född 1984 misstänks för rattfylleri under påverkan av droger. Han fick följa med till polishuset för provtagning.
Flera polispatruller skickades till Sävjaskolan strax efter 21-tiden efter anmälningar om att det är bråkigt på platsen, ingen anmälan är upprättad och polisen har lämnat platsen.
Rån och misshandel av en yngling
En pojke född 1998 blev på lördagkvällen misshandlad och rånad vid en ICA-butik i centrala Uppsala. Tre gärningsmän gav sig på pojken som blev av med sin mobiltelefon, Polispatruller sökte efter gärningsmännen i området men ingen är gripen eller misstänkt i nuläget. Målsäganden är inte allvarligt skadad.
Andra singelolyckan på samma plats
Vid 23-tiden skedde en singelolycka i rondellen på Dag Hammarskölds väg i jämnhöjd med Ultuna. Det är andra olyckan på kort tid i samma rondell, ingen person skall ha kommit till skada. Rondellen kan vara lite svår att upptäcka vid mörker och regn, polisen uppmanar därför att vara observanta vid platsen.