Skriv ut denna sida
Rigmor Gustafsson besökte Parksnäckan på torsdagskvällen. (Foto: Morgan Jansson) Rigmor Gustafsson besökte Parksnäckan på torsdagskvällen. (Foto: Morgan Jansson)

Recension: Rigmor Gustafsson, en av svensk jazz bästa röster

2017-07-14 - 01:04

Parksnäckan gästades på torsdagskvällen av en av Sveriges absolut bästa Jazzsångerskor. Utöver att tre av Rigmor Gustafssons album sålt guld så har hon också mottagit flertalet priser och utmärkelser. Bland annat en grammis för bästa svenska jazzskiva och Kungliga Musikaliska Akademiens Jazzpris.

 

Med sig på kvällens spelning hade hon sin trio bestående av Jonas Östholm klaviatur, Martin Höper ståbas, och Chris Montgomery trummor. Under kvällen får Jazzälskaren definitivt sitt lystmäte när Rigmors musiker virvlar iväg i långa solon på sina instrument. Att det är duktiga musiker råder det ingen tvekan om och visst är det i högsta grad njutbart. Men det som lockat mig till parksnäckan är Rigmors begåvning och fantastiska sångröst.

 

5D3 3386-copy-UN

Rigmor Gustafsson med band. (Foto: Morgan Jansson)

 

Det bästa som händer under kvällen är inte något av de många solona utan att Rigmor i låtarna från de egna skivorna liksom låter sin röst hänga och släpa i sommarluften. Hon lindar in publiken och vaggar oss med sin magiska tonsäkra stämma och på det kan ingen bli besviken.

 

7D2 4650-copy-UN

Rigmor Gustafsson, prisad jazzsångerska. (Foto: Morgan Jansson)

 

Det egna materialet är en cool och lite poppigare jazz och det är där hennes sång kommer allra bäst till sin rätt. För den här musiken behöver man absolut inte vara jazzälskare eller musikkännare för att njuta. Det är bra helt enkelt.

 

Höjdpunkter

Kvällens överraskning: Wuthering Heights, (Kate Bush) en fantastisk tolkning av en vacker melodi.

Kvällens vackraste: Somewhere over the rainbow- en jazzig och fin tolkning av en låt som inte kan lämna någon oberörd.

Kvällens lyckopiller: Den första gång jag såg dig- en uppjazzad och söt version av denna klassiker som får en att känna sig glad ända från magen.

 

Sussie Eriksson

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.