Skriv ut denna sida
DJ Gloria på en av vårens spelningar på Katalin. (Foto: Morgan Jansson) DJ Gloria på en av vårens spelningar på Katalin. (Foto: Morgan Jansson)

Efter vårens succé - Katalin bjuder in till sommarfest med DJ Gloria

2017-06-26 - 03:05

Efter succén på Katalin med DJ Gloria i februari, mars och maj bjuder nu Katalin in till sommarfest med den populära discjockeyn Madelein Månsson i juli.


Det har varit en lysande vår för Madeine Månsson eller DJ Gloria som hon kallas. Hennes spelningar har haft slutsålt inför varje event vilket visar att 50-plussarna har stort intresse för dans, musik, och umgänge.


Konseptet med "Glorias 50+ Disco" visar att det finns ett behov och en efterfrågan bland de äldre (50 plus) ungdomarna i Uppsala. Under de tre Katalin-spelningarna har det varit slutsålt och danssugna utan biljetter har fått vända i dörren.


- Nu avslutar vi våren med en stor fest på Katalin, Glorias 50+ SOMMAR-PARTY 15 juli!, meddelar Anna Törnqvist Camisão, DJ Glorias manager till Uppsalanyheter.


Lördag den 15 juli kommer DJ Gloria med sitt 50+ sommar-party till Katalin, för den som absolut inte vill missa detta är det nog bra om man är ute i god tid och skaffar biljetter.

Tidigare artiklar på Uppsalanyheter om DJ Gloria:

2017-01-18 Sveriges äldsta kvinnliga dj intar Katalin

2017-02-04 Succé för "Glorias 50+ Disco" på Katalin

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.