Skriv ut denna sida
Sören G Andersson med nyutgivna "Uppsala Stadshotell brinner igen". (Foto: Pär Dahlerus) Sören G Andersson med nyutgivna "Uppsala Stadshotell brinner igen". (Foto: Pär Dahlerus)

Recension: Rävjunk "Uppsala Stadshotell brinner igen"

2017-02-25 - 01:56

I slutet av oktober gavs en limiterad upplaga av albumet Uppsala Stadshotell brinner igen med Rävjunk ut på gul vinyl. Nu släpps albumet även på CD.

 

Det nyutgivna albumet innehåller låtar från singlar och EP samt tidigare outgivet material från sjuttio och åttiotalet. Arbetet med att sammanställa materialet påbörjades av den i somras bortgångne trummisen Peter Ericson. Albumet är också utgivet till hans minne.


Jag slås utav vilken musikalisk bredd och blandning det är på de 16 spåren. Rävjunk brukar betraktas som ett punkband men det finns så mycket mer i deras musik. Gitarrslingor som känns inspirerade av Jimi Hendrix. I låtarna Taj Mahal och Mahal revisited hör jag influenser från progressiv rock som exempelvis King Crimson. Jag får också lite Lou Reed vibbar när jag lyssnar på "40 versions".


Huvuddelen av låtmaterialet är egenkomponerat men några covers förekommer också. En punkig rockrökare av Dylans "All along the Watchtower" samt Jimi Hendrix "Foxy Lady" är två exempel. Jag gillar verkligen den råa energin och den musikaliska bredden som Rävjunk visar upp.


Bandet lever också vidare med nya medlemmar samt de två kvarvarande orginalmedlemmarna Sören G. Andersson på sång och gitarristen Christer Lindahl. På långfredagen den 14 april spelar de andra dagen på Hijazz Påskprogg som i år går av stapeln på Katalin.

 

Pär Dahlerus
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.