Skriv ut denna sida
Vicente Amigo på kvällskonserten. (Foto: Morgan Jansson) Vicente Amigo på kvällskonserten. (Foto: Morgan Jansson)

Tango och Flamenco på Gitarrfestivalen

2014-10-11 - 03:24

Uppsala Internationella Gitarrfestival fortsatte på fredagen med bland annat en av världens främsta tangogitarrister Analia Rego samt flamencovirtuosen Vicente Amigo.

 

Uppsalanyheter var på plats under andra dagen av Uppsala Internationella Gitarrfestival, bland annat besöktes den föreläsning som hölls av Rockfotografen Henry Diltz, ett mer ingående personligt porträtt om mannen bakom kameran kommer inom ett par dagar.

 

MV8A4336-copy-UN

Analia Rego en av världens främsta tangogitarrister. (Foto: Morgan Jansson)

 

Det var liv och rörelse i Uppsala Konsert & Kongress under fredagseftermiddagen med mingel och workshops. På fömiddagen höll Göran Söllscher Master class samt workshops genomfördes med tema Datorstöd vid gitarrspel, country & fingerpicking och playalong med mera.

 

MV8A4443-copy-UN

Afra Rubino Malmström höll en workshop under fredagen. (Foto: Morgan Jansson)

 

 En av workshopsen hölls av Afra Rubino Malmström och deltagarna kunde ta med sig egna gitarrer om man önskade. The Stories behind the pictures hölls under en timme, en tid som kändes lite för kort då Henry Diltz verkar ha en outtömlig källa av anekdoter och klassiska, unika bilder.

 

MV8A4379-copy-UN

Analia Rego och Vitor Celestino. (Foto: Morgan Jansson)

 

Kvällens första konsert startade klockan 18,00 med den Argentiska gitarristen Analia Rego, en av världens främsta tangogitarrister. Hennes konserter beskrivs som "med sitt innerliga och virtuosa gitarrspel får hon varje konsert att bli en svindlande exposé av Buenos Aires rika tangokultur"

 

MV8A4396-copy-UN

Analia Rego "Buenos Aires är min älskade hemstad" (Foto: Morgan Jansson)

 

- Buenos Aires är min älskade hemstad. Och tangon speglar många olika känslor: lekfullhet och allvar, nyckfullhet och dramatik, vemod och värme. Tangon kan vara vacker, men också vulgär, säger Analía Rego i gitarrfestivalens programblad.

 

MV8A4472-copy-UN

Vicente Amigo var tillbaka i Uppsala, ett kärt återseende. (Foto: Morgan Jansson)

 

Senare under kvällen fylldes stora salen med publik till kvällskonserten med en av de största flamencovirtuoserna, Vicente Amigo som gjorde stor succé på gitarrfestivalen för två år sedan. Flamencon är ett självklart inslag i årets festival enligt arrangörerna då man tillägnar festivalen minnet av den stora Paco de Lucia som gick bort i februari.

 

MV8A4520-copyUN

Vicente Amigo med sitt band. (Foto: Morgan Jansson)

 

Idag fortsätter Uppsala Internationella Gitarrfestival med workshops av bland annat Martin Taylor med ämnet Jazz, samt Robin Nolan med ämnet Gipsy Guitar. Redan vid lunchtid toppas festivalen av finalen av tävlingen Young Talents Competition.

 

MV8A4532-copy-UN

Vicente Amigo. (Foto: Morgan Jansson)

 

De fyra finalister som gör upp om första priset på 20.000 kronor samt ett diplom är Susanna Risberg och Fredrik Toremark från Sverige samt Zvonimir Filjak, Kroatien och Peter Graneis från Tyskland. Tävlingen som är öppen för gitarrister från hela världen upp till 25 år har haft dubbelt så många sökanden mot förra året.


Läs mer om de fyra finalisterna: Finalisterna 2014 - Young Talents Competition

 

Med start klockan 16:00 genomförs dagens första konsert, det är italienska instrumendomptören och gitarristen Aniello Desiderio som uppträder.

 

Klockan 19:30 startar kvällskonserten med Mike Stern Band, den legendariske jazzgitarristen från USA med sitt band bestående av Bob Franceshin saxofon, Chris Minh Doky akustisk bas och elbas samt Keith Carlock på trummor.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.