Skriv ut denna sida
Superfenomen till Uppsala Gitarrfestival. (Foto: Morgan Jansson, arkivbild) Superfenomen till Uppsala Gitarrfestival. (Foto: Morgan Jansson, arkivbild)

Superfenomen till Uppsala Gitarrfestival

2014-06-17 - 09:58

Den unge (17 år) sydkoreanske fingerstylegitarristen Sungha Jung är ett fenomen, nära en miljard har sett hans musikvideor på Youtube, nu kommer han till Uppsala Gitarrfestival.

 

Hans berömmelse har exploderat på YouTube där ofattbara närmare en miljard personer besökt hans kanal och sett hans musikvideor! Nu kommer han till Uppsala Internationella Gitarrfestival för en konsert tillsammans med den unga svenska fingerspelsgitarristen Gabriella Quevedo, också hon med en jättepublik på YouTube.

 

Michael Jackson, Nirvana, Beatles, Guns N' Roses, Abba. Det är bara några av de artister vars musik fått en helt ny aura med hjälp av den sjuttonårige Sungha Jungs arrangemang. Dessutom tolkar han på sitt karaktäristiska vis klassiska kompositörer som Ravel, Bach och landsmannen Yiruma som nått en världspublik med sin meditativa och melodiska musik. Sungha Jung har fått en mängd utmärkelser och ses av många som en av världens främsta gitarrister.

 

Med sitt virtuosa fingerspel tog Gabriella Quevedo för två år sedan hem segern i tävlingen unga förmågor vid Uppsala Internationella Gitarrfestival. Hon hade några år tidigare hittat en video med Sungha Jung och kände omedelbart att det var hennes musik. Därmed tog livet plötsligt en annan riktning för den unga svenska talangen som nu själv en av de allra främsta fingerspelsgitarristerna. Sungha Jung och Gabriella Quevedo har framträtt tillsammans tidigare, bland annat vid konserter i Tyskland, som också var Gabriella Quevedos internationella debut. 

 

Bokade artister sedan tidigare till höstens festival är Anoushka Shankar, Jennifer Batten och Vicente Amigo.

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.