Skriv ut denna sida
Kent Wennmans Rockabilly Trio. (Foto: Peter Bohlin) Kent Wennmans Rockabilly Trio. (Foto: Peter Bohlin)

Rockabilly på Kulturoasen

2014-02-14 - 12:00

På söndag finns chansen för den som gillar svängig Rockabilly och skönt gung att se Kent Wennmans utökade Rockabilly Trio på Kulturoasen.

 

När Kent Wennman står på scenen brukar det svänga rejält. Han är en inte bara en stor Elviskännare, det finns även plats för tolkningar av Johnny Burnette, Gene Vincent och Billy Lee Riley m.fl.

 

När hans "Rackabilly Trio" går upp på Kulturoasens scen på söndag lär det svänga rejält och man presenterar även en ny gruppmedlem.  Trion kompletteras med trummisen Per-Åke Persson, och som vanligt finns en av de allra bästa Rockabillybasisterna med i Stefan Persson och gitarristen Ulf Holmberg som bjuder på äkta retrosound från sin "gura".

 

 Söndag på Kulturoasens scen i Hågaby klockan 14,00 är tiden men det brukar snabbt bli fullt meddelas från arrangörerna som rekommenderar att man kommer i tid.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.