Skriv ut denna sida

Ny platta, nytt band, Tomas Ledin till Uppsala

2013-10-22 - 10:46

Det tog 8 år av skrivande och på fredag släpper Tomas Ledin sitt nya album ”Höga Kusten” och i februari nästa år startar en rikstäckande turné med samma namn, i mars kommer han till Uppsala.

 

Turnépremiären blir naturligtvis på Höga Kusten, närmare bestämt i Kramfors den 28 februari, den 28 mars stannar turnén till på Uppsala Konsert & Kongress.

 

Biljetterna till turnén släpps på måndagen den 4 november. Under den kommande turnén kommer Tomas, precis som på sitt nya album, att samarbeta med några av Sveriges allra främsta folkmusiker med Esbjörn Hazelius i spetsen.

 

Du som såg Tomas krogshow och megasuccé "Showtime" minns säkert framförandet av "Ä lu oäten". Det var bara ett litet smakprov på allt det som vårens turné kommer att bjuda på. Tomas lovar att framföra sitt nya album samt några av alla de sånger som gjort honom till den artist han är idag.

 

Tomas berättar – “Det här blev redan från början ett lustfyllt projekt, som ligger mig synnerligen varmt om hjärtat. Att nu få ta med mig mina sånger och de här begåvade musikerna på turné, ja, det ser jag verkligen fram emot. Min ambition är att vi tillsammans med publiken ska skapa en skön kväll, till bredden fylld av spelglädje, lite mer finstämda ögonblick och en och annan skröna”.

 

Höga Kusten Kapellet består av:

ESBJÖRN HAZELIUS - cittern, fiol och sång

MAGNUS ZETTERLUND - mandolin, oktavmandolin, munspel och sång

GÖRAN WENNERBRANDT - weissenborn hawaiian guitar, national steel guitar,
electric lap steel guitar, 5-string banjo, dobro och sång

OLLE LINDER - trummor, percussion och sång

OLLE ERIKSSON - kontrabas och sång

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.