Fel
  • JUser: :_load: Det går inte att ladda användare med ID: 991
Formstarkt Storvreta möter Tyresö Trollbäcken (Foto: Annette Bohlin) Formstarkt Storvreta möter Tyresö Trollbäcken (Foto: Annette Bohlin)

Inför Tyresö - Storvreta

2013-01-07 - 14:44

Storvreta möter Tyresö Trollbäcken ikväll!

 

Denna match kommer inte bli så enkel för Storvreta som den kanske ser ut! Jag har själv mött TT på bortaplan och det finns definitivt lättare lag att möta. TT är framförallt starkt som lag men Victor Ferraresi är en klass lirare man bör se upp med, makalöst efternamn dessutom. Är det töntigt att byta? Pontus Ferraresi, kan funka!

 

Det är en del som talar emot Storvreta ikväll. Dom möter ett heltaggat TT på en trött måndagskväll, det är en av de "tråkigare" matcherna under säsongen för Storvreta spelarna och är man inte 100% så kommer detta bli tufft. Från Storvreta håll ryktas det att man kommer passa på att vila några spelare inför seriefinalen mot Pixbo som lurar bakom hörnet, enligt min uppfattning bygger det bara på känslan att denna matchen inte är den svåraste och kan lätt leda till en något slapp inställning.

 

Det är givetvis även en hel del som talar för Storvreta. Laget är för tillfället i en hysterisk form och har en hel del sparkapital på nyckelspelarna. Alla tre kedjor känns som ett hot och det måste vara väldigt svårt för TT att försöka matcha femmor eller försöka plocka bort nån enskild spelare ur matchen då bredden i Storvreta just nu är enorm.

 

Jag tror Storvreta vinner matchen i kraft av att man är ett mycket bättre innebandylag samt den form man är i. Storvreta vann hemmamötet i höstas med hela 7-1.  

 

Mitt tips: 5-8  

 

//Pontus Holmgren #83 

 

 

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Såg att Storvreta gjort klart med fyra nya år med Henrik Stenberg, grattis Storvreta och grattis Uppsala till att vi får se honom i Fyrishov kommande fyra säsonger.

Efter den gastkramande kvartsfinalserien mot Granlo valde Storvreta norrländskt motstånd även i semifinalen i form av IBK Dalen.

Så här går det i helgen

Storvreta vs Granlo, Uppsalanyheters bloggare Pontus Holmgren har sammanställt allt du behöver veta inför kvällens kvarftsfinal mellan Storvreta och Sundsvallslaget Granlo.

Så här går det i helgen

Så här gick det i helgen

  • Almtuna föll i förlängningen

    Almtuna ledde med 2-1 mot formstarka Västervik i hockeyallsvenskan när det var cirka fyra minutuer kvar av tredje perioden. Gästerna lyckades dock kvittera till 2-2 och sedan vinna i den efterföljande förlängningen. Almtuna behåller dock sin 10:e plats i serien före Vita Hästen och utökade dessutom försprånget till två poäng efter dagens poäng mot Västervik.

  • Storvreta vände i sista perioden

    Storvreta låg under med 3-4 mot Dalen från Umeå inför den tredje perioden när lagen möttes i Superligan på söndagen. En stark slutperiod av Storvreta gav dock till slut en säker seger med 7-4 efter mål av Liam Åström, Albin Sjögren, Anton Birgersson och Filip Eriksson.

  • Sirius föll med uddamålet efter målkalas

    Sirius hade ledningen två gånger mot topplaget Kalmarsund men föll med 11-10 i ett galet målkalas som alltså innehöll hela 21 mål. Med sex minuter kvar av tredje perioden ledde Kalmarsund med 11-7 men en slutforcering av gästerna med tre mål på drygt en minut var nära att ge poäng för Sirius som dock föll med uddamålet.

  • Bravo tremålsskytt för Sirius

    Chatlotte Bravo blev tremålsskytt när Sirius besegrade Lund i Svenska Superligan på bortaplan med 7-2. Sirius befäster därmed sin andra plats i SSL-tabellen tre poäng efter Thorengruppen och en poäng före Pixbo. Övriga målskyttar för Sirius blev Klara Molin 2 mål, Rebecka Jansson och Isabel Balzano.

  • Almtuna nollade av Västervik

    Almtuna släppte bara in ett mål i bortamötet mot Västervik på fredagskvällen, trots det så förlorade man. Västerviks debuterande nyförvärv Zach Budish gjorde nämligen matchens enda mål och hemmalaget vann med 1-0.

  • Trafikbrott Uppsala

    På torsdagens eftermiddag 15:34 stoppade en polispatrull en bilist i 60-årsåldern som körde mot enkelriktat vid Resecentrum. Något senare 16:14 får en kvinna i 50-årsåldern böter för att hon använt mobiltelefon under bilkörning på Bolandsgatan.

  • Olovlig körning med obältat barn i bilen

    Vid 14-tiden på torsdagen stoppar en polispatrull en bilist på Dag Hammarskjölds väg i Uppsala. Mannen har körkortstillstånd men saknar körkort. I bilen finns ett obältat barn, körkortstillståndet omhändertas och en anmälan om olovlig körning skrivs, uppger Polisen på sin hemsida.

  • Flera företag drabbade av inbrott

    Flera företag på Västra Ågatan har drabbats av inbrott. På ett av företagen har flerra dörrar brutits upp, och det saknas bland annat mobiltelefoner och bärbara datorer uppger polisen i region mitt på sin hemsida. Flera företag i samma fastighet är drabbade, anmälningsupptagning har gjorts under tisdagen.

  • Storvreta vann efter stark förstaperiod

    Storvreta bortabesegrade Helsingborg med 5-8 i torsdagens omgång av Superligan. Efter första perioden ledde Vreta med 1-5, resten av matchen var desto jämnare men säker seger. Tre poäng för Storvreta upp på tabellens andra plats en poäng bakom Kalmarsund. I Storvreta noterades sju olika spelare för mål.

  • Stal kläder i preparerade väskor

    En kvinna greps på måndageftermiddagen i en butik i Boländerna. Detta sedan personal sett kvinnan stoppa ner kläder i preparerade väskor, när polispatrull kom till platsen greps kvinnan och hennes väskor togs i beslag, uppger polisen på sin hemsida.

Dessa keglar hjälper inte sannolikt dina erektioner

Erektil dysfunktion (ED), oförmågan att upprätthålla ett erektionsföretag tillräckligt för sex påverkar upp till 30 miljoner amerikanska män.
Receptbelagda läkemedel som behandlar ED (som Viagra) har funnits i många år nu, och Viagra enbart har ordinerats mer än 20 miljoner gånger i USA. Generellt kan problem med erektioner spåras till problem med blodflödet, och det är problemet att läkemedel som Viagra-adress.

Men den allmänna hälsan och det fysiska tillståndet påverkar även erektionernas kvalitet, liksom tillståndet hos de pubokockcygeus-PC-muskler som utgör bäckenbotten. Behandla golvmusklerna håller dina inre organ på plats, och som alla andra muskelsystem kan de bli slacka över tiden med brist på träning. Kvinnor som har genomgått födseln rekommenderas att göra det som kallas Kegel övningar för att få sitt bäckgolv i form igen. Men visste du att män kan dra nytta av att göra Kegel övningar också? Läs mer här.

Generisk Cialis | Cialis 20 mg | Cialis i Danmark | Cialis netistä